Geografie wyobraźni, czyli co wyobraźni podpowiada program Malta Festival Poznań. Startujemy za 3 dni!

25/06/2023
grafika: Bękarty
grafika: Bękarty

Między 28 czerwca a 2 lipca Festiwal Malta urozmaici artystyczne lato w Poznaniu. W ramach inauguracji – uliczna parada ulicami miasta. Gościem festiwalu będzie turecki noblista Orhan Pamuk, który spotka się z publicznością. Artyści i artystki z Azji, Afryki, Ameryki i Europy zaprezentują projekty teatralno-taneczne. Program uatrakcyjnią debaty z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, wystawa maltańskich projektów graficznych, liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wieczory z muzyką na żywo w Centrum Festiwalowym.

 

Orhan Pamuk / Photo by Koray Şentürk, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Archive

Orhan Pamuk / Photo by Koray Şentürk, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Archive

 

Turcja otwiera listę krajów przywoływanych w projektach artystów i artystek obecnych na tegorocznym Malta Festival Poznań. Głównym gościem festiwalu jest Orhan Pamuk, który literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 2006 roku. W czasie festiwalu turecki pisarz wysłucha libretta (czytanego przez Andrzeja Chyrę) i muzycznych fragmentów opery Ja, Şeküre Aleksandra Nowaka na podstawie swojej powieści Nazywam się Czerwień.

Agnieszka Ayşen Kaim

Agnieszka Ayşen Kaim

 

Osmańskie dziedzictwo stanowi też temat dla Agnieszki Ayşen Kaim, która przybliży maltańskim słuchaczom i słuchaczkom turecką sztukę opowiadania. Marta Puchłowska wciągnie w świat ebru – tureckiego malarstwa na wodzie. Te dwa wątki zostaną wykorzystane w opowieści o dwojgu zakochanych, których połączyła fascynacja do ich odmiennych kultur: polskiej i tureckiej. O tureckim dziedzictwie, relacji między Europą i Turcją oraz twórczości noblisty będzie można posłuchać na spotkaniu z samym Orhanem Pamukiem. Pisarz będzie też promować swoją nową książkę Noce zarazy, która ukazała się w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk literacki Michał Nogaś.

fot: Daniel Nicoalevsky

Geografie w wyobraźni międzynarodowych artystów

„Rozstrzelone na mapie świata geograficzne miejsca zyskują swoją tożsamość w gestach, ruchach, wierzeniach i kulturze zamieszkujących je ludzi” – czytamy w tekście programowym festiwalu. Afrobrazylijska twórczyni Ana Pi zaprezentuje efekt swoich badań nad haitańskim dziedzictwem wudu i jego miejscem we współczesnej haitańskiej wyobraźni, w szczególności we współczesnych haitańskich tańcach miejskich. Projekt badawczy, tym razem wokół różnych form azjatyckiego szamanizmu, przedstawi też singapursko-niemiecki artysta Choy Ka Fai. W swoim multimedialnym spektaklu nawiąże do wierzeń jednej z dzielnic Singapuru. Oba wymienione przedstawienia pokazują, w jaki sposób tradycja zostaje przechwycona przez współczesne formy taneczne.

fot. Patricia Stead

 

Spektakl Patricka Zizy nawiąże z kolei do kongijskiego zjawiska dandyzmu, ukazując bogactwo i oryginalność kongijskiej wyobraźni, która na początku XX wieku przechwyciła styl europejskich dżentelmenów i wykorzystała go na swoje sposoby i potrzeby. Białoruski performer Igor Shugaleev w spektaklu Sergeya Shabohina opowie o swoim doświadczeniu poszukiwania wolności, będącym efektem politycznego prześladowania – wolności, którą odnajduje w ruchu ciała na berlińskich rave’ach.

fot. Agnieszka Chudzińska

fot. Agnieszka Chudzińska

Parada na otwarcie i koncerty na finał Malty

Festiwal tradycyjnie zostanie zainaugurowany przez uliczne widowisko wędrowne. Parada, wyreżyserowana przez Piotra Tetlaka i Asocjację 2006, połączy ludzi różnych kultur, pokoleń i doświadczeń oraz będzie hołdem dla prof. Jarosława Maszewskiego, pedagoga i twórcy idei święta patronów Poznania. Na zakończenie barwnego pochodu zaśpiewa poznańska artystka Hanna Banaszak. Finałowy koncert Malty dzięki połączeniu sił z Poznań Pride Week i Grupą Stonewall będzie trwał cały wieczór i noc – na scenie wystąpią Natalia Nykiel, Baasch i Bass Brass, a afterparty poprowadzą DJ Blik z Dominiką Płonką.

Serce festiwalu

Centrum Festiwalowe będzie zlokalizowane w siedzibie Fundacji Malta, przy ul. Ratajczaka 44. W zabytkowym budynku Arkadii publiczność rozgrzeją rozmowy wokół tematu międzykulturowości w ramach Forum z udziałem m.in. Moniki Bobako, Adama Balcera, Bogusława R. Zagórskiego, Marceliny Szumer-Brysz czy Agnieszki Ayşen Kaim, a zrelaksują dyskusje o wydarzeniach festiwalowych przy kawie lub winie.

Na tarasie, w otoczeniu platanów stojących na pl. Wolności i z widokiem na piękną panoramę miasta, zagrają Oh Voyage, duet pochodzący z Turcji, Moriah Woods z Ameryki i białoruski VVaxplay Live. Wieczorem odbędą się DJ sety i organizowane we współpracy z Alter Event silent disco. Olga Strizhniova, która odpowiada za aranżację wnętrza Centrum Festiwalowego, poprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z tworzenia gobelinów, czyli dekoracyjnych dywanów ściennych, oraz wielofunkcyjnych, ozdobnych masek. Przestrzeń Centrum Festiwalowego stanie się też twórczym miejscem dla dzieci, którym na Malcie wolno. Program Wolno Dzieciom świętuje w tym roku swoje 10-lecie.

Malta w parku i miejscach partnerskich

Najmłodszych uczestników i uczestniczki Malty zapraszamy również do parku im. F. Chopina na spektakle familijne Teatru Czerwona Walizka i Mozaika. Tam też zagości jarmark ukraińskich rękodzielniczek, na którym będzie można nabyć ręcznie robione wianki, zabawki z dzianiny, chusty, biżuterię czy inne przedmioty ze wzorami petrykiwskimi.

W ramach Poznania na Malcie naszymi partnerami programowymi są w tym roku Republika Sztuki Tłusta Langusta i Barak Kultury. Obejrzymy spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek oraz Teatru Emigrant, a także instalację dźwiękowo-przestrzenną Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego.

Legendarne maltańskie kreacje graficzne prezentujemy na trwającej pięć dni wystawie artystycznej, podsumowującej współpracę festiwalu z poznańskim studiem graficznym Bękarty. Część motywów graficznych sprzed lat będzie można również odtworzyć na koszulkach i torbach, biorąc udział w warsztatach z techniki sitodruku z Miką Starowską.

Prawie 50 wydarzeń w 5 dni

ZOBACZ WIDEO ZAPOWIEDŹ MALTA FESTIVAL POZNAŃ

Festiwal prezentuje prawie 50 wydarzeń, z czego 35 wydarzeń jest bezpłatnych. Wszystkie wydarzenia realizowane w Centrum Festiwalowym są nieodpłatne. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują bezpłatne zgłoszenia e-mailowe (zapisy@malta-festival.pl). Bezpłatne wejściówki można nabyć na koncert Ja, Şeküre na podstawie opery Aleksandra Nowaka. Dystrybucję bezpłatnych wejściówek prowadzi platforma ToBilet.pl i Centrum Informacji Kulturalnej.

Wejściówki na spotkanie z Orhanem Pamukiem są rozdane. Wyprzedane są również bilety na spektakle Any Pi The Divine Cypher, Choy Ka Faia Yishun Is Burning oraz Sergeya Shabohina i Igora Shugaleeva Ich heiße Frau Troffea.

Bilety na koncerty Natalii Nykiel, Baascha, Bass Brass, DJ Blika i Dominiki Płonki, w ramach wspólnego finału Malta Festival Poznań i Poznań Pride Week, można nabyć w aplikacji Going., na stronie EmpikBilety.pl, w salonach empik oraz na stronie pridefest.pl. Wydarzenia w ramach programu partnerskiego Poznań na Malcie: spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek Genesis, Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego Callar y quemarse, a także Teatru Emigrant Solitude by Żadan & Stachura są dostępne na platformie Bilety24.pl.

Program festiwalu jest w całości dostępny na stronie internetowej malta-festival.pl.