Geografie wyobraźni, czyli co wyobraźni podpowiada program Malta Festival Poznań. Startujemy za 3 dni!
Między 28 czerwca a 2 lipca Festiwal Malta urozmaici artystyczne lato w Poznaniu. W ramach inauguracji – uliczna parada ulicami miasta. Gościem festiwalu będzie turecki noblista Orhan Pamuk, który spotka się z publicznością. Artyści i artystki z Azji, Afryki, Ameryki i Europy zaprezentują projekty teatralno-taneczne. Program uatrakcyjnią debaty z osobami ze świata nauki, kultury i sztuki, wystawa maltańskich projektów graficznych, liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wieczory z muzyką na żywo w Centrum Festiwalowym.
Turcja otwiera listę krajów przywoływanych w projektach artystów i artystek obecnych na tegorocznym Malta Festival Poznań. Głównym gościem festiwalu jest Orhan Pamuk, który literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 2006 roku. W czasie festiwalu turecki pisarz wysłucha libretta (czytanego przez Andrzeja Chyrę) i muzycznych fragmentów opery Ja, Şeküre Aleksandra Nowaka na podstawie swojej powieści Nazywam się Czerwień.
Osmańskie dziedzictwo stanowi też temat dla Agnieszki Ayşen Kaim, która przybliży maltańskim słuchaczom i słuchaczkom turecką sztukę opowiadania. Marta Puchłowska wciągnie w świat ebru – tureckiego malarstwa na wodzie. Te dwa wątki zostaną wykorzystane w opowieści o dwojgu zakochanych, których połączyła fascynacja do ich odmiennych kultur: polskiej i tureckiej. O tureckim dziedzictwie, relacji między Europą i Turcją oraz twórczości noblisty będzie można posłuchać na spotkaniu z samym Orhanem Pamukiem. Pisarz będzie też promować swoją nową książkę Noce zarazy, która ukazała się w maju tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk literacki Michał Nogaś.
Geografie w wyobraźni międzynarodowych artystów
„Rozstrzelone na mapie świata geograficzne miejsca zyskują swoją tożsamość w gestach, ruchach, wierzeniach i kulturze zamieszkujących je ludzi” – czytamy w tekście programowym festiwalu. Afrobrazylijska twórczyni Ana Pi zaprezentuje efekt swoich badań nad haitańskim dziedzictwem wudu i jego miejscem we współczesnej haitańskiej wyobraźni, w szczególności we współczesnych haitańskich tańcach miejskich. Projekt badawczy, tym razem wokół różnych form azjatyckiego szamanizmu, przedstawi też singapursko-niemiecki artysta Choy Ka Fai. W swoim multimedialnym spektaklu nawiąże do wierzeń jednej z dzielnic Singapuru. Oba wymienione przedstawienia pokazują, w jaki sposób tradycja zostaje przechwycona przez współczesne formy taneczne.
Spektakl Patricka Zizy nawiąże z kolei do kongijskiego zjawiska dandyzmu, ukazując bogactwo i oryginalność kongijskiej wyobraźni, która na początku XX wieku przechwyciła styl europejskich dżentelmenów i wykorzystała go na swoje sposoby i potrzeby. Białoruski performer Igor Shugaleev w spektaklu Sergeya Shabohina opowie o swoim doświadczeniu poszukiwania wolności, będącym efektem politycznego prześladowania – wolności, którą odnajduje w ruchu ciała na berlińskich rave’ach.
Parada na otwarcie i koncerty na finał Malty
Festiwal tradycyjnie zostanie zainaugurowany przez uliczne widowisko wędrowne. Parada, wyreżyserowana przez Piotra Tetlaka i Asocjację 2006, połączy ludzi różnych kultur, pokoleń i doświadczeń oraz będzie hołdem dla prof. Jarosława Maszewskiego, pedagoga i twórcy idei święta patronów Poznania. Na zakończenie barwnego pochodu zaśpiewa poznańska artystka Hanna Banaszak. Finałowy koncert Malty dzięki połączeniu sił z Poznań Pride Week i Grupą Stonewall będzie trwał cały wieczór i noc – na scenie wystąpią Natalia Nykiel, Baasch i Bass Brass, a afterparty poprowadzą DJ Blik z Dominiką Płonką.
Serce festiwalu
Centrum Festiwalowe będzie zlokalizowane w siedzibie Fundacji Malta, przy ul. Ratajczaka 44. W zabytkowym budynku Arkadii publiczność rozgrzeją rozmowy wokół tematu międzykulturowości w ramach Forum z udziałem m.in. Moniki Bobako, Adama Balcera, Bogusława R. Zagórskiego, Marceliny Szumer-Brysz czy Agnieszki Ayşen Kaim, a zrelaksują dyskusje o wydarzeniach festiwalowych przy kawie lub winie.
Na tarasie, w otoczeniu platanów stojących na pl. Wolności i z widokiem na piękną panoramę miasta, zagrają Oh Voyage, duet pochodzący z Turcji, Moriah Woods z Ameryki i białoruski VVaxplay Live. Wieczorem odbędą się DJ sety i organizowane we współpracy z Alter Event silent disco. Olga Strizhniova, która odpowiada za aranżację wnętrza Centrum Festiwalowego, poprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z tworzenia gobelinów, czyli dekoracyjnych dywanów ściennych, oraz wielofunkcyjnych, ozdobnych masek. Przestrzeń Centrum Festiwalowego stanie się też twórczym miejscem dla dzieci, którym na Malcie wolno. Program Wolno Dzieciom świętuje w tym roku swoje 10-lecie.
Malta w parku i miejscach partnerskich
Najmłodszych uczestników i uczestniczki Malty zapraszamy również do parku im. F. Chopina na spektakle familijne Teatru Czerwona Walizka i Mozaika. Tam też zagości jarmark ukraińskich rękodzielniczek, na którym będzie można nabyć ręcznie robione wianki, zabawki z dzianiny, chusty, biżuterię czy inne przedmioty ze wzorami petrykiwskimi.
W ramach Poznania na Malcie naszymi partnerami programowymi są w tym roku Republika Sztuki Tłusta Langusta i Barak Kultury. Obejrzymy spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek oraz Teatru Emigrant, a także instalację dźwiękowo-przestrzenną Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego.
Legendarne maltańskie kreacje graficzne prezentujemy na trwającej pięć dni wystawie artystycznej, podsumowującej współpracę festiwalu z poznańskim studiem graficznym Bękarty. Część motywów graficznych sprzed lat będzie można również odtworzyć na koszulkach i torbach, biorąc udział w warsztatach z techniki sitodruku z Miką Starowską.
Prawie 50 wydarzeń w 5 dni
ZOBACZ WIDEO ZAPOWIEDŹ MALTA FESTIVAL POZNAŃ
Festiwal prezentuje prawie 50 wydarzeń, z czego 35 wydarzeń jest bezpłatnych. Wszystkie wydarzenia realizowane w Centrum Festiwalowym są nieodpłatne. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują bezpłatne zgłoszenia e-mailowe (zapisy@malta-festival.pl). Bezpłatne wejściówki można nabyć na koncert Ja, Şeküre na podstawie opery Aleksandra Nowaka. Dystrybucję bezpłatnych wejściówek prowadzi platforma ToBilet.pl i Centrum Informacji Kulturalnej.
Wejściówki na spotkanie z Orhanem Pamukiem są rozdane. Wyprzedane są również bilety na spektakle Any Pi The Divine Cypher, Choy Ka Faia Yishun Is Burning oraz Sergeya Shabohina i Igora Shugaleeva Ich heiße Frau Troffea.
Bilety na koncerty Natalii Nykiel, Baascha, Bass Brass, DJ Blika i Dominiki Płonki, w ramach wspólnego finału Malta Festival Poznań i Poznań Pride Week, można nabyć w aplikacji Going., na stronie EmpikBilety.pl, w salonach empik oraz na stronie pridefest.pl. Wydarzenia w ramach programu partnerskiego Poznań na Malcie: spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek Genesis, Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego Callar y quemarse, a także Teatru Emigrant Solitude by Żadan & Stachura są dostępne na platformie Bilety24.pl.
Program festiwalu jest w całości dostępny na stronie internetowej malta-festival.pl.