Wielokulturowe muzyczne brzmienia, twórcze warsztaty dla dorosłych, wystawa „Cały ten druk…” i jarmark ukraińskiego rękodzielnictwa. Ogłaszamy ostatnie elementy programu!

21/06/2023

Centrum Festiwalowe Malta Festival Poznań 2023 będzie w tym roku zlokalizowane w stałej siedzibie Fundacji Malta przy ul. Ratajczaka 44. Przez pięć festiwalowych dni serce zabytkowego budynku Arkadii zabije mocniej. Tam odbędą się debaty Forumowe, warsztaty twórcze dla dorosłych i dzieci, a także wieczorne koncerty i sety didżejskie.

Muzyka na tarasie

Muzyczne wieczory będą euforyczne, psychodeliczne, energetyczne, lo-fi popowe, nieco jazzowe i mocno wielokulturowe. Dla maltańskiej publiczności zagrają w Centrum Festiwalowym artyści i artystki pochodzący z Ameryki, Turcji i Białorusi, mieszkający w Polsce i za granicą.

Pierwszym muzycznym wydarzeniem w Arkadii będzie występ Oh Voyage, duetu pochodzących ze Stambułu Aktaşa Erdoğana i Erola Leenhoutsa. Zespół jest nowy na scenie muzycznej (w czerwcu tego roku wydał swój pierwszy singiel Raks), lecz dzięki granym w Polsce koncertom zgromadził już rzeszę lojalnych fanów. Muzyka Oh Voyage płynnie łączy downtempo z organiczną anatolijską psychodelią, nowoczesną techniką z tradycyjnymi instrumentami z Bliskiego Wschodu.

W piątek 30 czerwca zagra Moriah Woods, amerykańska wokalistka mieszkająca od ośmiu lat w Polsce, która liryczny folk przeplata z intymnym charakterem pisanych przez siebie tekstów. Od przyjazdu do Polski wydała trzy albumy studyjne, a w 2020 roku z Anitą Lipnicką stworzyła utwór Nasz głos, protest song będący głosem w walce o prawa kobiet w Polsce.

W niedzielę, 2 lipca, ostatniego dnia festiwalu usłyszymy białoruski zespół VVaxplay, tworzony przez piosenkarkę i autorkę tekstów Anę Zhdanovą oraz gitarzystę Stasa Murashko. Artyści zagrają rodzaj nostalgicznego, szlachetnego lo-fi popu sięgającego do jazzowego dziedzictwa.

W muzycznym programie nie zabraknie kultowych DJ setów. 30 czerwca zapraszamy na tradycyjne maltańskie silent disco, w tym roku współorganizowane z Alter Event, a w pozostałe dni na taneczne flow przy muzyce z głośników. Didżeje zagrają w budynku Arkadii, z imponującym widokiem na pl. Wolności i centrum Poznania. Oddajcie się muzyce i tańczcie na Malta Festival Poznań!

Warsztaty z tworzenia gobelinów i masek

W festiwalowy weekend Olga Strizhniova zaprasza na kreatywne zajęcia dla młodzieży i dorosłych. W ramach warsztatu Gobeliny i rośliny uczestnicy i uczestniczki stworzą ścienne dekoracje, utrwalając zapach lata i zbliżających się wakacji – bo maltańskie gobeliny powstaną nie tylko z płócien, lecz także z liści, traw, kwiatów i zbóż. W niedzielę artystka poprowadzi warsztat Zamaskuj się!. Inspirując się maskami z różnych obszarów kulturowych, osoby uczestniczące wykorzystają piórka, papier, słomki, patyczki, brokat, cekiny, liście, kredki, farby – wszystko, co pomoże im zrobić maskę: ochronną, szamańską lub po prostu piękną. Na warsztaty obowiązują zgłoszenia e-mailowe na adres zapisy@malta-festival.pl.

Niech cały Poznań nosi Maltę!

Ze studiem graficznym Bękarty, tworzonym przez Krzysztofa Ignasiaka i Marcina Matuszaka, Malta Festival Poznań współpracuje od wielu lat. To oni są odpowiedzialni za kultowe maltańskie identyfikacje wizualne – w tym za obrazy, które duża część maltańskiej publiczności nosi na plecakach, torbach i koszulkach. Codziennie między 11.00 a 17.00 zapraszamy na ul. Szyperską 3, do Robię Tylko To Co Lubię, na wystawę Cały ten druk... Krzysztof Ignasiak i Marcin Matuszak zaprezentują wybrane festiwalowe kreacje, które dla środowiska projektowego już dziś mają kanoniczną wartość. Dopełnieniem wystawy będą warsztaty z Miką Starowską. Artystka za pomocą techniki sitodruku, używając ekologicznych farb, pomoże wam uczynić z waszej garderoby unikat z festiwalową kreacją.

Jarmark ukraińskiego rękodzielnictwa

W pierwszą lipcową niedzielę, w cieniu drzew parku im. F. Chopina, odpoczywając od upału, będzie można obejrzeć i nabyć ręcznie robione ukraińskie produkty: zabawki z dzianiny, chusty, wianki i wieńce, biżuterię oraz różne inne przedmioty, m.in. z niepowtarzalnymi wzorami petrykiwskimi. Jarmark organizujemy wspólnie z klubem Art Cluster, który tworzą ukraińskie uchodźczynie, wkładające w ręcznie robione przez siebie produkty dobre myśli i dużo pozytywnych emocji.