Ostatni dzień Malta Festival Poznań

2/07/2023

Wczoraj obejrzeliśmy barwny spektakl uliczny Patricka Zizy i transowy performans Choy Ka Faia, posłuchaliśmy opowieści Agnieszki Ayşen Kaim o losie turecko-polskiej pary zakochanych. Ruszyły warsztaty taneczne Any Pi dotyczące ulicznych tańców miejskich. Odbyły się również twórcze zajęcia z malarstwa na wodzie, tworzenia gobelinów, forumowa debata, a na koniec koncert polskich gwiazd muzyki electropopu, zrealizowany wspólnie z Poznań Pride Week.

Zaczęliśmy od warsztatów Aną Pi, które zakończą się dzisiaj o godz. 14.00 pokazem na pl. Wolności. Warsztatowicze i warsztatowicze, zarówno osoby tańczące, jak i te niemające z tańcem dotąd nic wspólnego, uczyli się elementów różnych tradycji tańców miejskich: angolskiego kuduro czy bardziej znanego u nas vougingu.

Brzart, „Korzenie”, fot. Rafał Piątek

W tym samym czasie młodsi maltańczycy wraz z rodzicami dosłownie oplatali się papierowymi korzeniami. Warsztat Korzenie prowadzony przez BRZart emanował dziecięcą energią, której każdy obserwujący mógł pozazdrościć. Dorośli mogli wziąć z kolei udział w warsztatach malarstwa na wodzie prowadzonym przez Martę Puchłowską i warsztacie z robienia zaskakujących materiałowo-roślinnych dywanów ściennych z Olga Strizhiniową. Wszystko w Centrum Festiwalowym.

Patrick Ziza, „Dandyism”, fot. Rafał Piątek

Na ul. Półwiejskiej dwa razy w ciągu dnia wystąpili Patrick Ziza i Jeremiah Olusola – dwóch dandysów, czyli – jak napisała Karolina Szulej w „Vogue’u” – członków „stowarzyszenia osób eleganckich i wprowadzających dobry nastrój”. Urodzony w Rwandzie Patrick Ziza swoim barwnym spektaklem rozbudził mieszkańców Poznania, zaraził pozytywnością i radością czerpaną z tańca i ulicznego spotkania.

Choy Ka Fai, „Yishun Is Burning”, fot. Rafał Piątek

Po południu odbył się spektakl Yishun Is Burning singapurskiego artysty Choy Ka Faia, którego wątkiem przewodnim była praktyka duchowa, łącząca (w osobach spirytystycznych mediów) kult chińskich i indyjskich bogiń. Była to wielokulturowa voguingowa impreza taneczna, przekraczająca granice płci, rasy i religii, zaskakująca podróż w czasie i przestrzeni do jednej z dzielnic Singapuru.

Agnieszka Ayşen Kaim, Marta Maślanka, Marta Puchłowska, „Słowa nad brzegiem wody. Opowieść między kulturami", fot. Rafał Piątek

Zaraz potem w Centrum Festiwalowym Agnieszka Ayşen Kaim opowiedziała poruszającą historię miłości, która nie może pokonać kulturowych różnic. Częściowo improwizowanej, intymnej opowieści turkolożki i orientalistki towarzyszyły malowanie na wodzie wykonywane na żywo przez Martę Puchłowską oraz muzyka grana przez Martę Maślankę i śpiew Bahar Özsoy-Zych.

Baasch, fot. Rafał Piątek

Na podsumowanie festiwalowej soboty udaliśmy się na Dziedziniec Zamkowy. Tam Natalia Nykiel wyśpiewała electropopowe hymny do miłości i różnorodności. Baasch zaskoczył nie tylko nowym, chwytliwym repertuarem z płyty, lecz także wyjątkową oprawą wizualną. Bass Brass z kolei przyciągnął publiczność klubowymi przebojami, do czego płynnie przeszedł DJ Blik z Dominiką Płonką podczas afterparty. Wymienione koncerty na Malta Festival Poznań były jednocześnie finałowe dla Poznań Pride Week, w ramach wspólnej imprezy. Gorączki sobotniej nocy mogli doświadczyć też goście i gościnie Centrum Festiwalowego przy secie DJ Yantimera.

Ta ostatnia niedziela

Dzisiaj można obejrzeć po raz ostatni wystawę Cały ten druk w siedzibie studia Bękarty przy ul. Szyperskiej 3 czy wybrać się na jarmark ukraińskiego rękodzielnictwa do parku im. Fryderyka Chopina, gdzie zostaną wystawione zabawki z dzianiny, wianki, chusty, biżuteria oraz różne przedmioty we wzory petrykiwskie – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ukrainy na świecie. W tym samym miejscu odbędą się również dwa spektakle dla dzieci i warsztat Wolno Dzieciom. Teatr Mozaika przybliży taneczną, obrzędową zabawę z dawnych Kresów Graj, żuczku graj. Hraj, żuczy hraj. Prawdziwą ukraińską muzykę zagra znawczyni tradycyjnej kultury Ukrainy i cymbalistka Oksana But. Teatr Czerwona Walizka w nowocyrkowym przedstawieniu Historie rodzinne rozśmieszy i zachwyci dzieci i dorosłych obrazami z codziennego rodzinnego życia. Maja Brzozowska zaprosi z kolei dzieci do wspólnej pracy nad drzewem życzeń. W ramach warsztatu Drzewo, które pomieści dużo życzeń najmłodsi opowiedzą o swoich marzeniach i wykonają drzewo, na którym zawieszą swoje życzenia. To praktyka powracająca w wielu tradycjach na całym świecie. W Centrum Festiwalowym do pracy ze smakami, zapachami, nastrojami i uczuciami zaprosi Agnieszka Dubilewicz w ramach warsztatu Kuchnia, żołądek, serce, rozum, wyobraźnia! Vol. 2. Zajęcia są częścią programu Wolno Dzieciom, które w tym roku obchodzą swoje 10 urodziny.

fot. Dmitry Mukha

fot. Dmitry Mukha

Ostatni warsztat, tym razem dla młodzieży i dorosłych, poprowadzi dziś Olga Strizhniova, która wykona z uczestnikami i uczestniczkami ozdobne maski.

Wczoraj w ramach Forum rozmawialiśmy o muzułmanach w Europie. Od Bogusława R. Zagórskiego i Agaty Skowron-Nalborczyk dowiedzieliśmy się np., że europejskim miastem z największą liczbą muzułmańskich mieszkańców i mieszkanek jest Moskwa, a krajem – Bułgaria. Dzisiaj Michał Nogaś zastanowi się z Małgorzatą Szczurek, Moniką Bobako i Dorotą Semenowicz, w którą stronę patrzeć – na centrum czy peryferie – i czy ten podział mapy świata jest jeszcze dzisiaj w ogóle zasadny.

Program performatywny tegorocznej Malty zamknie spektakl w reżyserii Sergeya Shabohina i wykonaniu Igora Shugaleeva. Punktem wyjścia do Ich heisse Frau Troffea jest wydarzenie sprzed ponad pięciu wieków, kiedy tytułowa Troffea wyszła na ulice Strasburga i zaczęła tańczyć, porywając do kilkudniowego szaleństwa mieszkańców i mieszkanki miasta. Białoruscy twórcy przeplotą dawną historię z własnymi przeżyciami – koniecznością emigracji z ojczyzny i poszukiwaniu wolności.

fot. Ana Zhdanova

fot. Ana Zhdanova

Niedzielę i cały festiwal zakończy muzyka. Białoruski duet VVaxplay Live, powstały na początku tego roku, sięgnie do nostalgicznego lo-fi i jazzowego dziedzictwa. Znany dobrze na Malcie i w Poznaniu DJ Domsun, który w swoich setach sięga po hip-hop, house, reggae, funk i elektronikę, nocą porwie maltańską publiczność do ostatnich festiwalowych tańców. Taką różnorodnością dźwięków pożegnamy 33. edycję Malta Festival Poznań.