Kronika czasu zarazy i opowieść o nas samych. Premiera najnowszej powieści Orhana Pamuka „Noce zarazy”

18/05/2023

17 maja odbyła się premiera najnowszej powieści Orhana Pamuka. Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku będzie gościem 33. edycji Malta Festival Poznań.

 

N

Nowa powieść Orhana Pamuka Noce zarazy, wydana przez Wydawnictwo Literackie w przekładzie Piotra Kawuloka, opowiada o wybuchu epidemii na wyspie Minger. W burzliwych losach fikcyjnej wyspy turecki pisarz tworzy przejmujący obraz naszej teraźniejszości. Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, umieścił powieść w swoim rankingu najbardziej wyczekiwanych książek 2023 roku.

„Pamuk od lat jest mistrzem budowania światów. Tworzy całe miasta, ulica po ulicy, cegła po cegle, zapach po zapachu. Na bitych 750 stronach zbudował więc Minger jako wielowymiarową bajkę, poprzecinaną przez opowieści o nacjonalizmie, pandemii, nowoczesności i tożsamości wspólnotowej” – recenzuje Łukasz Wójcik z „Polityki”.

Twórczość Orhana Pamuka była inspiracją i punktem wyjścia do myślenia o programie 33. edycji Malta Festival Poznań zatytułowanej „Geografie wyobraźni”. Noblista stawia w swoich książkach pytania o relacje między lokalnym a światowym, wprowadza do dyskusji temat przepływów kulturowych, krążenia i przemieszczenia idei i praktyk. To tematy kluczowe dla zaproszonych w tym roku na Maltę artystów i artystek sztuk performatywnych: Any Pi, Cho Ka Faia, Igora Shugaleeva i Patricka Zizy. Powieść tureckiego pisarza Nazywam się Czerwień stała się również podstawą zamówionej na tegoroczny festiwal opery Ja, Şeküre. Jej autorem jest jeden z najciekawszych polskich kompozytorów średniego pokolenia, Aleksander Nowak.

Orhan Pamuk będzie gościem festiwalu – weźmie udział w spotkaniu autorskim w Poznaniu, a dwa dni później w Krakowie z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego. Dzieło Ja, Şeküre zostanie zaprezentowane 29 czerwca w Poznaniu w wersji koncertowej. Tego samego dnia odbędzie się ceremonia nadania pisarzowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.