DZIAŁKOWY OGRÓD MIĘDZYKULTUROWY „DOM”

Do naszego miasta przybywa coraz więcej osób z różnych kultur i szerokości geograficznych, często zmuszonych do porzucenia ukochanych ogrodów. Postanowiliśmy podzielić się z nimi tym, co w Poznaniu niezwykle cenne – rozległymi terenami zielonych ROD-ów. Na jednym z nich założyliśmy DOM – Działkowy Ogród Międzykulturowy, w którym uprawianie ziemi pozwala nie tylko na eksperymentowanie z różnymi odmianami roślin jadalnych, zdystansowanie się od codziennych trosk na miejskim łonie natury, lecz także na międzykulturową integrację i łączenie pokoleń.

W DOM-u swoimi grządkami opiekują się rodziny z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym oraz osoby ze społeczności lokalnej Poznania. W duchu permakulturowym i biodynamicznym uprawiamy tu rośliny jadalne, lecznicze i ozdobne oraz tzw. dzikuski. Organizujemy też otwarte działania kulturalne, edukacyjne i animacyjne dla okolicznych mieszkańców, działkowców i naszej DOM-owej, wielokulturowej rodziny. W trakcie Malty zapraszamy na piknik z warsztatami kulinarnymi, wymianą przepisów i wspólnym smakowaniem potraw oraz koncert.

 

Idea: Joanna Pańczak, Katarzyna Wąsowska, opieka: Anna Gruszka, Katarzyna Wąsowska, wsparcie botaniczne: Anna Gruszka. Projekt powstaje we współpracy z miastem Poznań w ramach programu Fyrtle, którego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej.