Luk Perceval / NTGent

Luk Perceval urodził się w 1957 r. w Lommel, mieście położonym we flamandzkiej części Belgii. Po studiach w Koninklijk Vlaams Conservatorium (Królewskim Konserwatorium Flamandzkim) w Antwerpii rozpoczął w tym mieście pracę jako aktor w Koninklijke Nederlandse Schouwburg (Królewskim Teatrze Niderlandzkim, KNS). W 1984 r. w Gandawie założył wspólnie z Guyem Joostenem grupę Blauwe Maandag Compagnie (BMC), w której stawiał pierwsze kroki jako reżyser. Przez lata jego spektakle zyskiwały coraz większe uznanie, a w 1998 r. z połączenia BMC i KNS powstał nowy teatr – Het Toneelhuis, którego dyrektorem artystycznym został Perceval. W tym czasie był on już jednym z najważniejszych przedstawicieli flamandzkiej fali – pokolenia flamandzkich artystów i artystek – tak różnych pod względem tworzonej estetyki, jak Jan Fabre (rocznik 1958), Jan Lauwers (1957), Alain Platel (1959), Anne Teresa de Keersmaeker – którzy w latach 80. XX w. zrewolucjonizowali europejską scenę performatywną. Nie oznacza to, że teatr Percevala jest dziś, 25 lat później, „passé”. Przeciwnie, reżyser wciąż stawia sobie wyzwania, onieśmiela precyzją, prostotą i wysmakowaniem formy swoich przedstawień, poetyką skrótu na poziomie tekstu, szczególną dbałością o dźwiękowy efekt oraz zespołową grą aktorską. Jest dziś jednym z najważniejszych twórców teatru europejskiego.

Od 2005 r. Perceval reżyserował głównie w Niemczech: najpierw jako reżyser rezydent w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz, potem jako główny reżyser Thalia Theater w Hamburgu (2009–2014). Artysta był również reżyserem rezydentem i pokazywał swoje spektakle w tak uznanych instytucjach i na takich festiwalach, jak Münchner Kammerspiele, Deutsche Staatsoper Berlin, Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Festival d’Avignon, Edinburgh International Festival. W 2018 r. artysta zdecydował się wrócić na stałe do Antwerpii, a Milo Rau, który w tym samym roku objął dyrekcję NTGent zaprosił go do współpracy. W latach 2019-2022 Perceval był artystą rezydentem gandawskiego teatru.

W Polsce można było zobaczyć do tej pory siedem przedstawień Luka Percevala, począwszy od Wujaszka Wani (Dialog, Wrocław 2005) i Andromachy (Baz@rt, Kraków 2005), przez Śmierć komiwojażera (Kontakt, Toruń 2007), Penthesileę (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2008), The Truth about the Kennedys (Malta Fersival Poznań, 2010), Hamleta (Festiwal Szekspirowski, Gdańsk 2012), a na wyreżyserowanym z polskim zespołem spektaklu 3Siostry (TR Warszawa / Teatr Stary w Krakowie, 2021) skończywszy.

 

Więcej na temat twórczości Luka Percevala zob. Dorota Semenowicz Wyjazdy i powroty. O twórczości Luka Percevala